Odkryj herbatę w sześciu kolorach

Dla miłośników herbaty to rzecz oczywista, ale dla osób, którym wystarcza klasyczna czarna herbata, może być to nie lada zaskoczenie. Czy wiesz, że ten wspaniały pobudzający napar potrafi występować w wielu kolorach?

Klasyczna czarna

Herbata, filiżanka do herbaty, zielona herbata, para, gorąca herbata, podwieczorek, napój
https://pixabay.com/

Najpopularniejsza wśród herbat, przez co opatrzona wieloma błędami. Często używamy do jej parzenia zbyt niskiej temperatury. Jeśli chcemy w pełni uwolnić jej smak i aromaty powinniśmy koniecznie zalać ją wrzątkiem. Nie przesadzajmy również z długością parzenia- od 3 do 5 minut będzie optymalnie. Czas ten pozwoli na uwolnienie się teiny, nie tworząc goryczki w smaku.

Obrót o 180 stopni, czyli herbata biała

Herbata biała świetnie nadaje się do wielokrotnego parzenia. Oznacza to, że po wypiciu możemy zalać jej fusy jeszcze dwukrotnie wodą i nadal cieszyć się wspaniałym, delikatnym i łagodnym smakiem naparu. Prawidłowo parzona pomaga w schorzeniach trzustki i żołądka.

Herbata żółta na mocne kości

Żółta herbata, filiżanka, herbata
https://pixabay.com/

Posiada najdelikatniejszy skład, przez co uwielbiana jest przez osoby o wrażliwym żołądku. Dodatkowo zawiera substancje zapobiegające łamliwości kości. Podobnie jak herbata biała również nadaje się do wielokrotnego parzenia, należy jednak pamiętać, by zalewać ją wodą o temperaturze 80 stopni.

Królowa Azji- herbata zielona

Herbata, Ręka, Świeża, Zielona, ​​Liście, Suszenie, Zbiór
https://pixabay.com/

Najpopularniejsza zwłaszcza w Chinach i Japonii, gdzie ponoć smakuje zupełnie inaczej. Przy jej przygotowywaniu należy bardzo pilnować czasu parzenia. Każda minuta zwłoki sprawi, że herbata stanie się nieprzyjemnie gorzka, a przecież ma ona wpłynąć kojąco na nasze nerwy.

Herbata czerwona

Specyficzna i dość mocna w smaku. Produkowana z liści poddanych w 90% fermentacji powinna być zalewana wrzącą wodą. Jej barwa może przypominać zbyt krótko parzoną herbatę czarną, jednak smak będzie o niebo lepszy.

Najpiękniejsza na koniec- herbata niebieska.

Jej właściwości są połączeniem zalet herbaty zielonej i czarnej. W odróżnieniu od poprzedniczek jest ona produkowana z kwiatów, a nie z liści. To właśnie temu zawdzięcza swoją barwę i miano turkusowej herbaty.

Suszony kwiat, kwiat kukurydzy, zioła, zdrowy, herbata, napoje
https://pixabay.com/

Nie świruj 🙂 Skomentuj lub podziel się wiedzą z innymi. To dla nas ważne!
Podziel się ze swoimi znajomymi!