Największy motyl świata- gatunek na wymarciu!


Rodzina paziowatych, z której pochodzi największy odkryty do tej pory motyl- liczy ponad 600 gatunków. Tym specjalnym i wyjątkowym jest natomiast Ornithoptera alexandrae. Egzotyczne ubarwienie to niejedyna rzecz budząca zachwyt.

Rozpiętość skrzydeł Ornithoptera alexandrae wynosi ok.25 cm! Rekordowa wielkość wyniosła ponad 27 cm w skrzydłach. Na dodatek okaz ten możemy zobaczyć na własne oczy. Jest on obecnie jednym z eksponatów w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Motyl, Ogromny, Ogromny, Natura, Skrzydło, Kolorowy, Bug
https://pixabay.com/


Gatunek ten zamieszkuje lasy deszczowe, niestety w bardzo nielicznych ilościach. Przez erupcje wulkanów, które doprowadzają do wyniszczania ich naturalnego środowiska, Ornithoptera alexandrae jest gatunkiem na wymarciu. Proces ich rozmnażania jest długotrwały i mało produktywny. Nie wróży to dobrze dla tego gatunku, który z pewnością można zaliczyć do tych szczególnie wyjątkowych.

Kokon, Motyl, Larwa, Larwy, Larwy owadów, Makro
https://pixabay.com/


Niezwykle rzadki okaz żyjący na terytorium Nowej Gwinei został opisany już w 1907 roku przez Waltera Rothschilda. Nie odkrył on jednak motyla osobiście. Został mu on przesłany przez profesjonalnego tropiciela z Papui-Nowej Gwinei.

Istnieje wiele porównywalnie dużych gatunków, lecz wśród motyli dziennych to właśnie ten gatunek stoi na szczycie badawczych rankingów.

CIEKAWOSTKA: Czy wiesz, że istnieje stwierdzony lęk przed motylami? Jest to lepidopterofobia i cierpi na nią aż 6% mieszkańców USA!

Nie świruj 🙂 Skomentuj lub podziel się wiedzą z innymi. To dla nas ważne!
Podziel się ze swoimi znajomymi!