Jak dawno powstała pasta do zębów?

Przedmioty codziennego użytku. Są dla nas tak oczywiste, że często nie poświęcamy im żadnej uwagi. Warto czasem zastanowić się jednak skąd właściwie wzięła się rzecz, z której korzystasz na co dzień. No właśnie. Jak często zastanawiamy się nad historią pasty do zębów?

Kobieta, Uśmiechać Się, Ząb, Zdrowie, Usta
https://pixabay.com/


Historia pasty do zębów sięga dalej, niż można się spodziewać. Już w starożytności próbowano wytwarzać substancje myjące ze sproszkowanych muszli i poroża. Pilnowano nawet grubości zmielenia proszku, by nie porysował on szkliwa! Dodawano również różnego rodzaju zioła, by zyskać przyjemny aromat. 
 

Kolb, Erlenmeyera, Chemia, Laboratorium, Nauki
https://pixabay.com/


Etap średniowiecza, które nie słynie ze zbytniej dbałości o higienę, również nas zaskoczy. Według naukowców o higienę jamy ustnej dbano, wytwarzając specjalne papki ze szczurzego mięsa, miodu i kwiatów. Pozostaje nam się tylko cieszyć składem aktualnych past… 
 
Do tej pory o zęby dbano za pomocą palców, kości i gałązek. Na szczęście w XVIII wieku w Anglii została wynaleziona szczoteczka do zębów. Proszki służące za pastę zaczęto dopracowywać i mieszać z gliceryną, by uzyskać najkorzystniejszą konsystencję. Wraz z rozwojem medycyny pasta była dopracowywana. Sprzedawana w słoikach była produktem luksusowym. 

Dentysta, Operacja, Zęby, Lampa, Kliniki, Dentystyczne
https://pixabay.com/

Po raz pierwszy pojawiła się w tubce i zaczęła być sprzedawana na masową skalę w USA w 1896 r. przez firmę Colgate & Company. Pasty ciągle wzbogacane są o zbawienne dla szkliwa składniki i poddawane setkom badań dentystycznych testy. 

Nie świruj 🙂 Skomentuj lub podziel się wiedzą z innymi. To dla nas ważne!
Podziel się ze swoimi znajomymi!