Pszczoły w medycynie- potrafią więcej, niż myślisz!


W Polsce możemy spotkać kilkaset gatunków. Każdy z nich zdobywa pożywienie i pomaga w zapylaniu innych kwiatów. Co za tym idzie, pszczoły przyczyniają się do produkcji aż 1/3 żywności! Niestety z roku na rok jest ich coraz mniej. Wart więc dowiedzieć się, co jeszcze im zawdzięczamy. Może to zmotywuje nas do ich ratowania? 
 
Pszczoły jako jedyne owady wytwarzają produkt spożywany przez ludzi. W wyniku tego został on poddany różnym badaniom zarówno w czasie współczesnym, jak i w czasach historycznych. Pszczelarstwo jest bowiem uważane za jeden z najstarszych zawodów świata. 

Pszczoły Miodne, Ula, Miód, Pszczoły, Rój Pszczół
pixabay.com


 
To, że miód pszczeli ma zbawienne dla naszego zdrowia działanie, nie jest zaskoczeniem. Na co dokładnie ma dobry wpływ? Mianowicie posiada on właściwości antyseptyczne (niegdyś był stosowany jako opatrunek na rany i oparzenia). Dodatkowo świetnie wpływa na wszelkie bóle gardła, a nawet problemy skórne! Warto codziennie zjeść łyżkę miodu. Ewentualnie zastąpić nim cukier w herbacie. Świetnie poprawi to naszą odporność i wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie. 
 
Jednak miód nie jest jedyną substancją wytwarzaną przez pszczoły, która zdobyła zainteresowanie medyków. Otóż pszczeli jad również jest substancją przełomową wśród tych wytwarzanych przez naturę. Melittyna zawarta w jadzie pszczół może zapobiegać HIV. Sam w sobie jad ma pozytywny wpływ na leczenie wysokiego ciśnienia oraz zapalenia stawów. 

Miód, Cynamon, Miska, Miód Pszczeli
pixabay.com

Oprócz zalet zdrowotnych pszczoły niosą wiele innych pozytywów na naszej planecie.  Warto dowiedzieć się, czym jeszcze potrafią nas zaskoczyć!

Nie świruj 🙂 Skomentuj lub podziel się wiedzą z innymi. To dla nas ważne!
Podziel się ze swoimi znajomymi!