Kości gigantycznego sępa, czyli najstarszy instrument świata.

Ludzkość dość wcześnie zyskała fascynację dźwiękiem. Gdyby spytano nas o te najstarsze instrumenty i melodie- większość stawiałaby na różne “urządzenia” wytwarzające dźwięk poprzez uderzenie. Ewentualnie jak mówią niektóre szkoły- instrumenty szarpane/ strunowe w postaci cięciwy łuku. Ogromnym zaskoczeniem może być więc fakt, że najstarszym odkrytym instrumentem jest flet prosty!

Został on znaleziony na południu Niemiec w Ach Halley, a jego wiek został oceniony na aż 35 tysięcy lat! Dźwięki fletu nie różnią się wiele od tych współczesnych fletów prostych. Ma 22 cm długości, 5 dziurek dźwiękowych, oraz skośny ustnik. Co najciekawsze- został wykonany z kości ogromnego sępa. Gra na nim może przypominać grę na butelce, jak porównują badacze.

Oprócz owego fletu zostało znalezionych jeszcze kilka fragmentów podobnych instrumentów, a wszystko w tej samej jaskini. Pozwoliło to naukowcom zrozumieć technikę i proces ich wytwarzania.

Jaskinia Geissenkloesterle, w której znaleziono instrumenty, jest świetnym źródłem odkrywania śladów przeszłości. Niejednokrotnie w okolicznych jaskiniach były znajdywane ślady naszego gatunku sprzed wieków, ale to właśnie wytwarzanie muzyki poświadczyło, jak bardzo byli do nas zbliżeni.

Nie świruj 🙂 Skomentuj lub podziel się wiedzą z innymi. To dla nas ważne!
Podziel się ze swoimi znajomymi!