Czym jest ASMR? Zdradzamy, jak wykonać masaż mózgu

ASMR, skrót od angielskiego określenia autonomous sensory meridian response. Jest to inaczej reakcja człowieka na pewne bodźce, która niosą za sobą relaks dla mózgu. Metoda stosowana jest nie tylko dla przyjemności, pomaga również w walce z zaburzeniami snu oraz ze stresem. Dzięki temu jest popierana i badana przez wielu psychologów.

Głowy, Postrzeganie, Psychologia, Świat, Zdaniem
https://pixabay.com/

Na czym dokładnie polega ASMR?

Jest to słuchanie wysokiej jakości nagrań dźwięków, takich jak mlaskanie, szept, przepływ powietrza, szelest. Często połączone z przyjemnymi widokami, by oddziaływać nie tylko na słuch, ale i na wzrok. W Internecie możemy znaleźć setki takich nagrań oraz specjalne kanały poświęcone metodzie ASMR.

Mikrofon, Audio, Nagrywanie, Podcast, Muzyka
https://pixabay.com/

Zjawisko dość świeże i jak sami naukowcy zapewniają– bardzo ciężkie do zinterpretowania. Wszystko zależy bowiem od stopnia wrażliwości zmysłów osoby korzystającej z ASMR. Na razie odkrywamy jednak głównie zalety, nie wady tej specyficznej metody osiągania spokoju.

Co najważniejsze- jest to terapia powszechnie dostępna, nieniosąca za sobą żadnych przeciwskazań. Ten bez wysiłkowy sposób na osiągnięcie spokoju i szybsze zasypianie z pewnością przypadnie do gustu większości. Oczywiście są osoby, dla których słuchanie może stać się irytujące i przynieść odwrotny do planowanego efekt. Pierwsze kilka minut może wydawać się nietypowym doznaniem, warto jednak spróbować poddać się działaniu zmysłów. Spróbuj techniki ASMR z przykładowym nagraniem:

Nie świruj 🙂 Skomentuj lub podziel się wiedzą z innymi. To dla nas ważne!
Podziel się ze swoimi znajomymi!