Pojawiły się przed dinozaurami i nadal żyją! Co mówią o nich naukowcy?


 
Brzmi zaskakująco, prawda? Stworzenia, które istnieją na naszej planecie od ponad 65 milionów lat… Te niepozorne stworzenia można spotkać nawet w Polsce. Domyślasz się, o kogo może chodzić? 
 
Mowa oczywiście o meduzach. Te parzydełkowce są ciekawsze, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Zdradzamy więc kilka naukowych faktów, które z pewnością Cię zaskoczą.

Na początek jednak mała dawka podstawowej wiedzy:
 

Meduza, Zwierząt, Akwarium, Wodnych, Tle, Piękny
https://pixabay.com/


Przede wszystkim składają się one w ok.97% z wody, a słońce może doprowadzić do ich całkowitego wyschnięcia. Występują więc głównie w morzach i oceanach. Istnieją również nieliczne słodkowodne gatunki. 
 
Meduzy są mięsożerne! Głównym składnikiem ich diety jest plankton skorupiaków i ryb. Ze względu na swoją stosunkowo prostą budowę, przyjmują i wydalają one pożywienie tym samym otworem. W przypadku większych gatunków, w zdobywaniu pożywienia pomagają parzydełka. 
 
One nigdy nie umierają! Zacznijmy od tego, że meduza jest to jedna z form parzydełkowca, a nie osobne stworzenie. Polip przekształca się w meduzę, a w niektórych przypadkach meduza potrafi przekształcić się w polip, co teoretycznie daje jej nieśmiertelność. Dotyczy to jednak jedynie gatunku, jakim jest Turritopsis nutricula. 

Meduza, Wodnych, Zwierząt, Ocean, Podwodne, Ciemny
https://pixabay.com/


Czas na kilka ciekawostek. Jakie niesamowite zdolności posiadają meduzy? Czy w ogóle mogą nas czymś zaskoczyć? Jak najbardziej: 
 

  • Istnieją gatunki meduz, które świecą w ciemności! Zawdzięczają to specjalnym narządom bioluminescencyjnym. Jest to cecha przydatna w zdobywaniu pożywienia i obronie przed potencjalnym zagrożeniem. 
  • Potrafią się sklonować. W przypadku rozdzielenia meduzy na dwie części istnieje szansa na regenerację poszczególnych z nich. W efekcie każda z części meduzy będzie osobnym organizmem. 
  • Parzydełka największej meduzy świata miały długość 36 metrów, a jej średnica wynosiła prawie 2 metry. Bełtwa festonowa osiąga największe rozmiary wśród wszystkich znanych nam gatunków parzydełkowców. Głównie występują w morzu Północnym i Oceanie Atlantyckim. Zdarzają się również w naszym Polskim morzu, nie osiągają tam jednak swoich kolosalnych rozmiarów. 
  • Najgroźniejszym gatunkiem jest tzw. Osa Morska, którą możemy spotkać w Oceanie Spokojnym i Indyjskim. Jest ona w stanie zabić 60 dorosłych osób, a jej jad doprowadza do śmierci już w ciągu kilku minut. 
     
    Te niepozorne z pozoru stworzenia są ciekawsze, niż mogłoby się wydawać. Jeśli zainteresowały Cię fakty o nich, zobacz, jak fascynująco wyglądają w środowisku naturalnym:
Nie świruj 🙂 Skomentuj lub podziel się wiedzą z innymi. To dla nas ważne!
Podziel się ze swoimi znajomymi!