Korona Ziemi. Najwyższe szczyty siedmiu kontynentów.

Ludzka stopa została postawiona w praktycznie wszystkich znanych nam miejscach. Ciągle jednak chcemy zdobywać, odkrywać i mieć na swoim koncie coraz to więcej osiągnięć. Od dawna ciężko być w czymś pierwszym, dlatego ludzie zaczęli szukać ciekawszych rozwiązań. Przykładowo przejście odbytej już trasy, tyle że na boso.

Jedną z takich idei było zdobycie tzw. Korony Świata, czyli najwyższego ze szczytów na każdym z kontynentów. Pomysł ten zapoczątkował Richard Bass, amerykański biznesmen i fanatyk gór. Udało mu się zakończyć założony plan z powodzeniem w 1985 r. Obecnie zdobywanie Korony Świata jest życiowym celem dla wielu miłośników wspinaczki górskiej.

Jakie szczyty składają się na słynną koronę świata?

Azja: Mount Everest (8848 m n.p.m.)

Tibet, Mount Everest, Treking, Piesze Wycieczki, Góry
Mount Everest, https://pixabay.com/

Najwyższy szczyt Ziemi. Położony w Himalajach i sam w sobie będący ogromnym wyzwaniem i marzeniem dla wielu. Często wybierany jako ostatni, jest zwieńczeniem całego przedsięwzięcia. Co ciekawe, w wyniku ruchu skał, które są podłożem Everestu- góra co roku rośnie o 4 mm.

Ameryka Południowa: Aconcagua (6961 m n.p.m.)

Góra najwyższa nie tylko w Ameryce Południowej, ale i dla obu Ameryk. W 1934 roku Polacy pierwszy raz podjęli się zdobycia szczytu, wyznaczając nową trasę. Prowadziła ona przez lodowiec, który został później nazwany Lodowcem Polaków.

Ameryka Północna: Mount McKinley (6195 m n.p.m.)

Mount Mckinley, Charakter, Krajobraz, Alaska, Mckinley
Mount McKinley, https://pixabay.com/

Szczyt królujący w Ameryce Północnej popularny jest również pod nazwą Denali. Nazwa ta używana przez mieszkańców Alaski jest tradycyjną indiańską nazwą szczytu.

Afryka: Kilimandżaro (5895 m n.p.m.)

Charakter, Kilimandżaro, Góra, Tanzania, Śnieg, Afryka
Kilimandżaro, https://pixabay.com/

Jeśli chcemy zobaczyć abstrakcję, jaką jest śnieg w Afryce- powinniśmy wybrać się właśnie na Kilimandżaro. Należy się jednak spieszyć, gdyż pokrywa śnieżna na przestrzeni ostatnich stu lat zmniejszyła się o 82% w wyniku parowania.

Europa: Elbrus (5642 m n.p.m.), Mont Blanc (4810 m n.p.m.)

No właśnie. Najwyższy szczyt Europy jest kwestią bardzo sporną i stale podlega dyskusji nie tylko wspinaczy, ale też naukowców. Dla pewności najlepiej zdobyć oba szczyty.

Australia i Oceania: Góra Kościuszki (2230 m n.p.m.), Puncak Jaya (4884 m n.p.m.)

Po pierwszym zdobyciu korony świata narodziły się wątpliwości, czy Australię należy liczyć za kontynent bez włączenia Oceanii. Stąd podobnie jak w Europie wyznacza się dwa szczyty: Góra Kościuszki i Puncak Jaya.

Antarktyda: Masyw Vinsona (4892 m n.p.m.)

Antarktyda, Góry, Biegun Południowy, Geografia
Antarktyda, https://pixabay.com/

Samo dotarcie do niego jest misją równie trudną, co zdobycie go. Bez niego jednak nie uda zdobyć zaszczytnego tytułu zdobywcy Korony Świata.

Nie świruj 🙂 Skomentuj lub podziel się wiedzą z innymi. To dla nas ważne!
Podziel się ze swoimi znajomymi!