Oto 5 najmniejszych państw świata. Większość leży w Europie!

Na świecie istnieje ponad 200 państw. Każde z nich jest na swój sposób wyjątkowe- mogą się różnić praktycznie pod każdym aspektem. Dziś chcielibyśmy jednak przybliżyć temat wielkości terytorialnych poszczególnych krajów. To nie problem wymienić olbrzymy takie jak Rosja, czy USA. Czy umiemy wymienić jednak te najmniejsze z państw? 
 

Przedstawiamy ranking pięciu najmniejszych państw świata: 


Miejsce V- San Marino. 
 

Zamek San Marino, Castle Of San Marino Były, Krajobraz
https://pixabay.com/ San Marino


Zajmuje piąte na świecie i trzecie w Europie miejsce, na liście najmniejszych państw świata. Jego powierzchnia wynosi 61,6 km², a jedyny jego sąsiad to Włochy, którymi San Marino jest otoczone. Jest to duży plus dla państwa, ponieważ mimo swej wielkości jest bardzo dobrze rozwiniętym państwem. Wpływa na to właśnie włoska ekonomia i kultura. Swoją nazwę San Marino zawdzięcza świętemu Marynowi- założycielowi San Marino. 
 
Miejsce IV- Tuvalu.

Beach, Wyspa, Morze, Raj, Panama, Karaiby, Wody, Piasek
https://pixabay.com/pl/photos/beach-wyspa-morze-raj-panama-4388225/


Państwo dość łatwe do zobrazowania- białe piaszczyste plaże, palmy, błękitna woda, a w niej piękne rafy koralowe. Cisza i spokój. Tuvalu- archipelag dziewięciu wysp położonych między Australią i Hawajami. Od 1978 r. Tuvalu jest niezależnym państwem, ale jednak ze względu na swoją historię- głową państwa jest królowa Elżbieta II. Wyjątkowość Tuvalu? Jego powierzchnia to zaledwie 26 km², a jedną z wysp zamieszkuje jedynie 40 osób, przez co często jest uważana za wyspę bezludną. 
 
Miejsce III- Nauru.

Nauru, Banderą, International
https://pixabay.com/ Flaga Nauru


 
Do niedawna władana przez Australię. Dziś najmniejsza republika na świecie. Nauru o powierzchni 21,3 km² to niezależna wyspa Mikronezji. Nie jest miejscem turystycznym w wyniku zniszczenia środowiska oparami fosforu, którego wydobycie było niegdyś głównym źródłem utrzymania wyspy. 
 
Miejsce II- Monako.
 

Portu, Monako, Luksusowy, Morza Śródziemnego, City
https://pixabay.com/ Monako


Żeby zwiedzić Monako, wystarczą zaledwie 3 godziny. Nie wynika to jednak z braku atrakcji, których jest tam pod dostatkiem. Na krótki czas zwiedzania wpływa powierzchnia, która wynosi jedyne 1,95 km². Monako jest jednym z najdroższych państw turystycznych, a jego mieszkańcy mają ponadprzeciętną długość życia. Swoją maleńkość Monako nadrabia więc innymi “naj”. 
 


Miejsce I- Watykan.
 

Rome, Bazyliki Świętego Piotra, Vatican, Watykan
https://pixabay.com/ Watykan


Dla jednych zaskoczenie, dla innych oczywista sprawa. Miejsce, w którym język urzędowy to łacina, ale także włoski. Oficjalnie pierwsze miejsce w rankingu najmniejszych państw świata zajmuje Watykan. Zamieszkuje go zaledwie 770 osób, a całkowita jego powierzchnia to 0,44 km². To państwo- miasto mieści się w samym centrum Rzymu, jest jednak zupełnie niezależne od Włoch. Jak można się domyślać, zarządza nim papież, który jednocześnie pełni funkcję głowy Kościoła Katolickiego. 

Nie świruj 🙂 Skomentuj lub podziel się wiedzą z innymi. To dla nas ważne!
Podziel się ze swoimi znajomymi!