Najpiękniejsze biblioteki świata. Poznaj TOP 3!

Najpiękniejsze biblioteki świata…Poznaj TOP 3! Zgadasz się z naszym rankingiem?


Istnieją na świecie biblioteki, do których chętnie zajrzy nawet osoba stroniąca od książek. Dla miłośników literatury i bibliotekarzy wizyta w tych miejscach to spełnienie marzeń. Na ich wyjątkowość wpływa nie tylko wielkość księgozbioru. Poznaj nasz ranking zdecydowanego TOP 3 wśród najpiękniejszych bibliotek świata. Czy skradły również Twoje serce?

Książki, drzwi, wejście, kultura, biblioteka, wiedza
https://pixabay.com/photos/books-door-entrance-culture-1655783/


Biblioteka Real Gabinete Português de Leitura, Rio de Janeiro, Brazylia


Na pułkach Brazylijskiej biblioteki króluje głównie literatura portugalska. Skłania to około 150 osób dziennie do odwiedzenia jej, a dzieł wciąż przybywa. W bibliotece Real Gabinete Português de Leitura nie musisz martwić się, że zabraknie nowych książek do zgłębiania. Co roku księgozbiór powiększa się o ok. sześć tysięcy egzemplarzy. Swój początek to wspaniałe miejsce zawdzięcza Izabeli- potomkini cesarza Brazylii, która wraz ze swoim mężem otworzyła ją w roku 1887
 

Bookshelf, Stary, Biblioteki, Stare Książki, Vintage


Obecnie biblioteka jest stale wspierana Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Portugalii. Pozwala to na odpowiednią dbałość o liczne egzemplarze oraz obrazy. Wnętrze zdobią bowiem liczne dzieła największych portugalskich artystów. 

Biblioteka Handelingenkamer, Haga, Holandia 

Mimo że położona jest w Europie- jej wnętrze przeniesie nas do serca Azji. Zawdzięczamy to popularnemu w Holandii architektowi, C.H. Petersowi, który wprowadził chińską estetykę w projekt biblioteki. Urok i wyjątkowość miejsca podkreśla dostęp do naturalnego światła. Umożliwia to szklany gmach biblioteki
 

Smok, Tajwan, Chińska Świątynia, Świątynia, Hualien
https://pixabay.com/photos/dragon-taiwan-chinese-temple-temple-3329567/


Oprócz ciekawych zbiorów możemy doszukiwać się chińskich zdobień i złotych smoków w najskrytszych zakamarkach. Natomiast, żeby zwiedzić wyższe piętra biblioteki, należy skorzystać z rzeźbionych, spiralnych schodów. Ciężko powiedzieć co szokuje bardziej… Różnorodność księgozbioru czy orientalna atmosfera? 
 

 Biblioteka Trinity College, Dublin, Irlandia 


Na koniec prawdziwa perła wśród bibliotek. Znajdująca się w Dublinie biblioteka Trinity College cieszy się większą sławą niż dwie powyżej wymienione. Dlaczego? Jest ona częścią najstarszego uniwersytetu w Irlandii, a jej budowa rozpoczęła się już w roku 1712. Oprócz licznych białych kruków możemy w niej spotkać także narodowy skarb Irlandii. Mowa o jednym z ostatnich egzemplarzy proklamacji niepodległości. Dodatkowo biblioteka ta jest po prostu definicją tradycji i klasy. Wzdłuż wysokich na kilka pięter drewnianych regałów możemy podziwiać marmurowe popiersia zasłużonych pisarzy.  
 

Trinity College Library, Dublin, Biblioteka
Trinity Dollege Library- Dublin
https://pixabay.com/pl/photos/trinity-college-library-dublin-5174182/


Te cudowne miejsca po prostu trzeba zobaczyć i poczuć osobiście. Nic tak nie odda klimatu biblioteki, jak chwila refleksji nad starym egzemplarzem losowej książki. A do Ciebie która biblioteka najbardziej przemawia? 

Nie świruj 🙂 Skomentuj lub podziel się wiedzą z innymi. To dla nas ważne!
Podziel się ze swoimi znajomymi!