Inwazja azjatyckich biedronek. Czy mamy się czego obawiać?

Postępujące zmiany klimatu w Polsce stworzyły sprzyjające warunki do życia dla tzw. Arlekinów, czyli popularniej “Biedronek Azjatyckich”. Podczas gwałtownych zmian temperatur i pogody w okresie jesiennym biedronki czują, że należy poszukać schronienia na chłodniejsze dni. W przypadku arlekinów zwykle są to dziuple, przestrzenie między korą drzew, a także otwory w ziemi przy korzeniach większych roślin. Niestety jednym z rozwiązań jest również skrywanie się w naszych domach, zwłaszcza w okolicach okien. 
 

Chrząszcze, Harmonia, Axyridis, Biedronka, Krople, Wody
https://pixabay.com/pl/photos/chrz%C4%85szcze-harmonia-axyridis-994211/


Komu zagrażają biedronki azjatyckie? 

Nie niosą one za sobą śmiertelnego zagrożenia, jednak ich obecność może być bardzo uciążliwa. Ich głównymi ofiarami są: 

  • Ogrodnicy i rolnicy- biedronki azjatyckie są szkodnikami sadowymi, przyczyniają się do utraty plonów. 
  • Alergicy- ta grupa powinna obawiać się najbardziej. Arlekiny wytwarzają toksynę szkodliwą dla naszych oczu, a ich ugryzienia są swędzące i bolesne. Objawy te dotykają przeciętnego człowieka, w przypadku alergików mogą skończyć się dużo gorzej (np.: problemami z oddychaniem). 
  • Polskie biedronki siedmiokropki- żółte biedronki stanowią niebezpieczeństwo dla naszych, powszechnie znanych biedronek siedmiokropek. Są od nich agresywniejsze i wydzielają więcej toksyn. 

Jak rozpoznać biedronki azjatyckie? Jak się przed nimi chronić? 

Biedronki azjatyckie zwykle są żółte, ale mogą występować również w barwie pomarańczowej, czerwonej, a nawet czarnej. Są mniejsze od naszych biedronek i w przeciwieństwie do nich nie mają siedmiu kropek, ale nawet kilkanaście. 
 
Niestety, gdy już zaatakują- ciężko się ich pozbyć. Dlatego najlepiej zabezpieczyć swoje mieszkania zawczasu montując moskitierę w oknie oraz rozpylając zapachy takie jak mentol lub kamfora. To powinno je zniechęcić do szukania schronienia w naszym domu. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: 

Nie świruj 🙂 Skomentuj lub podziel się wiedzą z innymi. To dla nas ważne!
Podziel się ze swoimi znajomymi!