Tęczowe drzewa- nietypowe zjawisko na Filipinach.

Poznaj najciekawszą odmianę eukaliptusa.

Eukaliptusy kojarzone są przede wszystkim z Australią i uroczymi misiami koala. Z uwagi na to nie każdy wie, że drzewo to posiada zaskakującą i jedyną w swoim rodzaju odmianę, czyli Eucalyptus deglupta. Jest to jedyny rodzaj eukaliptusa, który występuje naturalnie na półkuli północnej- możemy spotkać go na Filipinach oraz w Indonezji. Jednak to nie miejsce jego występowania czyni go wartym uwagi. To, co sprawia go wyjątkowym to jego tęczowa barwa, stąd też potocznie nazywany jest “tęczowym eukaliptusem”.

Czemu zawdzięczają swój nietypowy wygląd?

Ubarwienie kory przypomina oblane kolorowymi farbami płótno, jednak powód powstania tego interesującego zjawiska jest zupełnie inny. Do jego powstania przyczynia się wielokrotne, sezonowe zrzucanie kory na przestrzeni całego roku. Miejsca pozbawione zabezpieczenia pierwotnie mają barwę zieloną, ale z upływem czasu, gdy dojrzewają- potrafią przybrać wszystkie kolory tęczy. Proces ten następuje na tyle szybko, że barwy nie zdążą się wyrównać, a każdy płat kory odrasta w swoim tempie, co daje właśnie ten fenomenalny efekt tęczowego drzewa.

INDONEZJA https://pixabay.com/pl/photos/wodospad-tumpaksewu-malang-4297450/

Czy oprócz swojego wyjątkowego wyglądu eukaliptus ma jakieś praktyczne zastosowanie? Jak najbardziej. Jest on jednym z podstawowych materiałów do wytwarzania papieru, zwłaszcza na Filipinach.

Tęczowe drzewa w naturalnym środowisku występują niestety niesamowicie daleko od Polski. Nie jest to jednak przeszkodą, by przyjrzeć im się bliżej. Na rynku ogrodniczym są dostępne ich ziarna oraz sposoby uprawy. Nie musimy się bać również naturalnych rozmiarów eukaliptusa- w swoim rodzimym środowisku osiąga wysokość do 60 metrów, natomiast w uprawie są to maksymalnie trzy metry.

Zobacz, jak Eucalyptus deglupta prezentuje się w naturze:

Nie świruj 🙂 Skomentuj lub podziel się wiedzą z innymi. To dla nas ważne!
Podziel się ze swoimi znajomymi!