Prace na wysokościach, czyli zaskakujące zajęcia miłośników wspinaczki

Zastanawiałeś się kiedyś, co na co dzień robią alpiniści? Jak wygląda życie wspinacza poza górami? Większość z nich wykorzystuje swoją pasję w życiu zawodowym, jest to bowiem zajęcie bardzo opłacalne, nienadające się dla każdego. Poznaj zawody, w których wspinacze wykorzystują swoje hobby, odwagę i sprawność fizyczną:

1) Wypełniacz ubytków Mt. Rushmore Do osobliwych zawodów należy wypełniacz ubytków skalnych na Mount Rushmore. Jest to góra położona w Dakocie Południowej, w której wyrzeźbione są wizerunki czterech prezydentów Stanów Zjednoczonych: George’a Washingtona, Thomasa Jeffersona, Theodore’a Roosevelta oraz Abrahama Lincolna. Co jakiś czas zatrudniona jest osoba, której zadaniem jest uzupełnienie ubytków w skale oraz pozbycie się zieleni, która może zaburzyć wizerunek prezydentów. Jest to zajęcie raczej dorywcze, ale jakże odpowiedzialne. W końcu chodzi dobry wizerunek prezydentów Ameryki. Raz do roku wypełniacze ubytków wspinają się na szczyt Rushmore, by zadbać o zieleń, uzupełnić ubytki skalne, a także pozbyć się zbędnych narośli. Dzięki nim miliony turystów mogą zachwycać się rzeźbą umiejscowioną w Dakocie południowej, w Black Hills w hrabstwie Pennington.

Mt Rushmore, Mount Rushmore, Dakota, Prezydenci
pixabay.com

Rzeźba Mount Rushmore National Memorial. Powstała w latach 1927–1941, ku czci czterech zasłużonych dla Ameryki prezydentów: Georgea Washingtona, Thomasa Jeffersona, Theodora Roosevelat i Abrahama Lincolna. Nietypowe wyzwanie dla zapewne miłośników wspinaczki górskiej.

2) Mycie okien na wysokości 800 metrów Budynek, o którym mowa jest tylko o 151 metrów niższy niż największy wodospad na świecie. Ekipa 36 wspinaczy zatrudniana jest do mycia okien w najwyższym budynku świata, Burj Khalifa, który posiada 24344 okien, a ich łączna powierzchnia wynosi 120 tysięcy metrów kwadratowych. Praca ta zajmuje im ok. 4 miesiące. Burj Khalifa przyciąga do Dubaju turystów z całego świata, zapewniając jeden z najlepszych punktów widokowych na świecie. Jednocześnie widzimy cały Dubaj, Zatokę Arabską i pustynię. Tego widoku zdecydowanie można pozazdrościć wspinaczom w ich pracy.

3) Montaż i naprawa linii energetycznych Może nam się wydawać się, że to nic imponującego, patrząc na poprzednie przykłady. Jednak to właśnie tutaj potrzebna jest dodatkowa wiedza, rozwaga i doświadczenie. Przy pracach z liniami nadpowietrznymi niebezpieczeństwem jest nie tylko wysokość, ale i możliwość porażenia prądem. Niejednokrotnie po klęskach żywiołowych naszym zmartwieniem są przerwy w dostawie prądu. Tu właśnie ratują nas osoby z uprawnieniami do wspinaczki, które mogą wykazać się zarówno pracy przemysłowej, jak i zdobywaniu szczytów. Za takie podwójne ryzyko należy się wspinaczom ogromny szacunek.

Nie świruj 🙂 Skomentuj lub podziel się wiedzą z innymi. To dla nas ważne!
Podziel się ze swoimi znajomymi!