Szczęście Narodowe Brutto – zdradzamy sekret najszczęśliwszych ludzi świata

Najczęściej wymienianymi krajami wśród tych najszczęśliwszych są kraje europejskie – Austria, Szwajcaria, kraje Skandynawskie. Gdzie jednak ludzie rzeczywiście uważają, że są szczęśliwi tak po prostu, a nie ze względu na wysoki poziom życia?

fot.:pixabay.com 

Bhutan – państwo w Azji Południowej, we wschodnich Himalajach, dosłownie wciśnięte między Chiny, a Indie, bardzo ciężko dostępne i tajemnicze. Czas zatrzymał się tam w miejscu dla niewielkiej ludności, jaką jest nieco ponad 700 tys. mieszkańców. 
 
Życie w zaciszu Himalajów samo w sobie może nam sugerować, dlaczego Bhutańczycy są tacy szczęśliwi, lecz co jednak jest sednem sprawy? Spis ludności z 2005 roku mówi, że 97 proc. Bhutańczyków nazywa siebie ludźmi szczęśliwymi. Na ich samopoczucie nie wpływa zła sytuacja gospodarcza ani wysoki czynnik bezrobocia. Tajemnica ich szczęścia może wydawać się mroczna. Mianowicie kluczem do sukcesu jest myślenie o śmierci. 
 
Sekret ten wyjaśnił Dasha Karma Ura- szef Centrum Studiów i Badań nad Szczęściem Narodowym Brutto. – Musisz każdego dnia przynajmniej przez pięć minut myśleć o śmierci. To cię uleczy.- mówi Ura. Ludzie zachodu zamęczają się podświadomie strachem przed śmiercią. Unikamy tematu śmierci, rany, ciężkie choroby, martwe ciała to w pewnej mierze temat tabu. Buduje to mur, którego nie umiemy przeskoczyć, a są to przecież rzeczy naturalne, z którymi powinniśmy się pogodzić. W końcu i tak każdego z nas to spotka. 
 
Warto spróbować tej nieco przerażającej taktyki, gdyż badania naukowe przeprowadzone na University of Kansas potwierdzają jej skuteczność.  Zobacz co do powiedzenia na temat SNB mają do powiedzenia Polacy:

 

Nie świruj 🙂 Skomentuj lub podziel się wiedzą z innymi. To dla nas ważne!
Podziel się ze swoimi znajomymi!