Najbardziej jadowite pająki w Polsce – musisz je znać!

Ocieplenie klimatu na świecie sprawia, że gatunki w przyrodzie zmieniają obszar swojego występowania. Na szczęście do naszego kraju nie dotarły jeszcze najgroźniejsze pajęczaki, jest jednak kilka gatunków, o których powinniśmy wiedzieć
 
Tygrzyk paskowany– spotkać możemy go najczęściej w ogrodach (zwłaszcza wśród owoców), w okolicach zbiorników wodnych, w sadach, a także na łąkach i polach. Tygrzyka poznamy po charakterystycznym wyglądzie przypominającym ubarwienie tygrysa. Czy powinniśmy się obawiać? Jeśli nie mamy uczulenia, to nie. Jego ukąszenie objawia się podobnie do ukąszenia osy, a więc niewielkie, czerwone i lekko bolesne. Niekiedy występuje opuchlizna, lecz mija szybko, więc nie powinniśmy się obawiać. 

Ilustracja
TYGRZYK PASKOWANY fot.:https://pl.wikipedia.org/wiki/Tygrzyk_paskowany

Kolczak zbrojny– jego jad nie zagraża naszemu życiu, a jedynie owadom, gdyż jego jad jest dla nich śmiertelny. Kolczaka zbrojnego powinniśmy jednak unikać, jego ukąszenie potrafi wywołać objawy zatrucia utrzymujące się aż do dwóch tygodni! Stan zapalny, dreszcze, dotkliwy ból- to właśnie może nasz czekać. Powinniśmy unikać więc miejsc takich jak tereny trawiaste, a nawet nasypy kolejowe, które są zamieszkiwane przez tego zielono-brązowego stawonoga. 

Ilustracja
KOLCZAK ZBROJNY
fot.:https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolczak_zbrojny

Sieciarz jaskiniowy- najbardziej jadowity ze szczękoczułkowców w naszym kraju. Na szczęście nie doprowadzi nas do śmierci, ale wywoła bolesne ukąszenia zbliżone do ukąszeń szerszenia. Występuje on w środowiskach wilgotnych i zacienionych, tak więc w piwnicach, jaskiniach górskich i kanalizacji. Może uzyskać wielkość do ponad 5 cm, więc łatwiej go zauważyć. 

Ilustracja
SIECIARZ JASKINIOWY fot.:https://pl.wikipedia.org/wiki/Sieciarz_jaskiniowy
Nie świruj 🙂 Skomentuj lub podziel się wiedzą z innymi. To dla nas ważne!
Podziel się ze swoimi znajomymi!