25 najpiękniejszych miejsc na Ziemi (galeria)

1. Maroon Bells, USA

Położone zaledwie około 10 mil od Aspen w Kolorado Maroon Bells to dwa szczyty w górach, które odbijają się w krystalicznie czystym jeziorze Maroon, wtulonym w lodowcową dolinę. Są klejnotami koronnymi Gór Skalistych i zdecydowanie jedną z najczęściej fotografowanych scenerii w USA.

Trudno powiedzieć, kiedy ponadczasowe piękno tych dwóch wartowników odzwierciedlonych w jeziorze jest bardziej uderzające: latem, gdy każdy szlak prowadzi przez pola dzikich kwiatów, jesienią, kiedy wysokie osiki olśniewają tęczą kolory jesieni lub zimą, gdy śnieg i lód uciszą świat. Najlepsze możliwości fotografowania pochodzą z jednego z wielu szlaków turystycznych – dostęp samochodem jest ograniczony. Jezioro jest popularne wśród wędkarzy muchowych – nawet jeśli niczego nie złowią, piękno wokół nich wystarczy.

2. Grand Canyon, USA

Jego wielkość zapiera dech w piersiach i chociaż widać tylko niewielką jego część nawet z najlepszego punktu widokowego, jego geologia i wiek podpalają wyobraźnię. Warstwy kolorowej skały pokazują upływ czasu, a niektóre skały na dnie mają 1,8 miliarda lat.

Na stromych zboczach kanionu rośnie mnóstwo roślin – więcej można zobaczyć, wędrując szlakami północnego brzegu, gdzie jest mniej tłoczno. Większość osób ogranicza swoją wizytę do zapierających dech w piersiach widoków z południowej krawędzi. Niektóre z najbardziej popularnych punktów widokowych to Yavapai Observation Station, Mary Colter’s Lookout Studio i Mather Point.

3. Blue Ridge Mountains, USA

Położone we wschodnich Stanach Zjednoczonych, w części masywnych Appalachów góry Blue Ridge Mountains rozciągają się od najbardziej wysuniętego na południe końca w stanie Georgia aż do północy, do Pensylwanii. Pomiędzy Blue Ridge i resztą Appalachów leży Wielka Dolina Appalachów. Patrząc z daleka, Blue Ridge Mountains wydają się niebieskie – drzewa, które uwalniają gaz zwany izoprenem, są odpowiedzialne za niebieskawe zabarwienie, a tym samym nazwę gór.

W obrębie Blue Ridge Mountains znajdują się dwa duże parki narodowe: Shenandoah i Great Smoky Mountains. Najlepszym sposobem na poznanie Blue Ridge jest skorzystanie z Blue Ridge Parkway, 469-kilometrowej pięknej, malowniczej autostrady, która biegnie wzdłuż grani po słynnym Szlaku Appalachów i łączy oba parki.

4. Oia, Santorini, Grecja

Położona na szczycie klifu ze spektakularnym widokiem na wulkan Palea, Nea Kameni i wyspę Thirassia, Oia jest najpopularniejszą i prawdopodobnie najpiękniejszą ze wszystkich malowniczych wiosek na greckiej wyspie Santorini . Tylko około 11 km od Firy, na północy wyspy, Oia oczaruje Cię swoimi tradycyjnymi kamiennymi domami położonymi wzdłuż wąskich uliczek, zapierającymi dech w piersiach kościołami z niebieskimi kopułami i werandami.

Oia jest bardziej spokojna i wyluzowana niż zajęta Fira, a większość ludzi cieszy się jej uroczym pięknem, powoli badając wąskie uliczki. Spaceruj po niewielkim portowym miasteczku Ammoudi, schodząc 300 stopni w dół klifu lub odwiedź kolorowe galerie przedstawiające dzieła sztuki wielu artystów zakochanych w wiosce i zamieszkujących ją. 

5. Jeziora Plitwickie, Chorwacja

Położone w połowie drogi między chorwacką stolicą Zagrzeb a Zadarem na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, Jeziora Plitwickie to magiczny świat życia, poruszająca się woda otoczona starożytnymi lasami, 16 jezior połączonych wodospadami, mosty naturalne i sztuczne oraz 300 kilometrów kwadratowych dzikiej przyrody pełnej niedźwiedzi, wilków, dzików i ptaków.

6. Wybrzeże Amalfi, Włochy

Wybrzeże Amalfi to ekstrawagancko piękny odcinek nierównego wybrzeża w we Włoszech, na skraju Półwyspu Sorrentyńskiego. Przez około 50 kilometrów wybrzeże wygląda jak coś, co mógł wyczarować romantyczny artysta – czyste klify zanurzone w lazurowym morzu, małe złote plaże ukryte w ustronnych zatoczkach, pastelowe, obmywane wioskami przytulone do stromych zboczy góry Ravello i pachnące gaje pomarańczowe walczące o uwagę ze starożytnymi winnicami.

7. Wielka Rafa Koralowa, Australia

Jedyne życie na Ziemi, które można zobaczyć z kosmosu; Wielka Rafa Koralowa jest ogromna. Ten kompleksowy ekosystem o długości 2300 km, położony w północno-wschodniej Australii u wybrzeży Queensland, obejmuje ponad 3000 pojedynczych systemów raf, koralowców i setki wysp, dużych i małych, z błyszczącymi, białymi piaszczystymi plażami.

8. Park Narodowy Torres del Paine, Chile

Na południowym krańcu Andów w chilijskiej Patagonii znajduje się Park Narodowy Torres del Paine, miejsce o ponadprzeciętnym udziale majestatu natury: ma strzeliste góry, zimne niebieskie góry lodowe odrywające się od starożytnych lodowców, bezdenne jeziora, spektakularne formacje geologiczne, wąskie fiordy, głębokie rzeki, starożytne lasy i niekończące się złote pampy porośnięte dzikimi kwiatami i zapewniające dom tak rzadkim gatunkom dzikiej przyrody, jak pumy i guanakos podobne do lamy.

9. Garden of the Gods, Kolorado, USA

W odległości krótkiej przejażdżki od Colorado Springs Garden of the Gods to publiczny park miejski, który nie potrzebuje żadnych atrakcji – zadbała o to przyroda. Setki ogromnych iglic z czerwonego piaskowca, mostów i innych niepewnie zrównoważonych formacji skalnych przecinają 15 mil szlaków. Z tak wieloma interesującymi skałami, wspinaczka jest tu bardzo popularna.

10. Moraine Lake, Kanada

Jezioro Moraine, położone w odległej Dolinie Dziesięciu Szczytów w kanadyjskich Górach Skalistych, jest szmaragdowym pięknem, małym klejnotem z lodowca, otoczonym wysokimi górami, ogromnymi wodospadami i starożytnymi stertami skał, tak pięknymi, że zapiera dech w piersiach. Gdy topnieją lodowce, woda w jeziorze zmienia kolor.

11. Lake Bled, Słowenia

Jeśli zobaczysz Jezioro Bled w Słowenii z jednego z odległych szczytów górskich, będziesz przekonany, że widzisz magiczny, zagubiony świat fantasy smoków i rycerzy: Żywe, szmaragdowo zielone jezioro z małą wyspą pośrodku z kościołem, na środku klif i starożytny średniowieczny zamek przylegający do stoków przytulony ze wszystkich stron przez ogromne góry pokryte śniegiem.

12. Mauna Kea Beach, Hawaje, USA

Mauna Kea Beach to oszałamiająco piękna plaża ze złotym piaskiem, jedna z najpiękniejszych ze wszystkich wspaniałych plaż na Big Island of Hawaii. Długa i szeroka plaża jest fantastyczna na długie spacery, a woda idealna do pływania – zwłaszcza dla dzieci (długi pas brzegowy jest bardzo płytki).

13. Wodospad Niagara

Wodospad Niagara to trzy ogromne wodospady, które tworzą granicę między Kanadą a Stanami Zjednoczonymi. Wodospady znajdują się na rzece Niagara, między jeziorem Erie i jeziorem Ontario. Uskoki powstały pod koniec ostatniej epoki lodowcowej, kiedy woda z Wielkich Jezior przedarła się przez Skarpę Niagara w drodze do Oceanu Atlantyckiego.

14. Park Narodowy Yellowstone, USA

Park Narodowy Yellowstone jest najstarszym parkiem narodowym na świecie, składającym się z 3500 mil kwadratowych dzikiej, nieokiełznanej przyrody pozostawionej dla ludzkiej przyjemności, ale także dla jej własnej ochrony. Jest to obszar rekreacyjny rozłożony na kilka stanów, od Wyoming do Idaho i Montany, charakteryzujący się spektakularnymi i różnorodnymi cechami przyrodniczymi – szybkimi rzekami alpejskimi, gotującym się wulkanem ukazującym swoją moc w tryskających gejzerach i gorących źródłach. Odnajdziemy tu głębokie kaniony, gęste, pradawne lasy, ośnieżone szczyty górskie, zapierające dech w piersiach widoki i wspaniałe szlaki.

15. Arches National Park, USA

Na wysokości ponad 5000 stóp, na wysokiej pustyni we wschodnim Utah znajduje się Park Narodowy Arches , magiczne miejsce z czerwonych skał i błękitnego nieba. Tak właśnie wyobrażamy sobie powierzchnię Marsa z ponad 2000 skał w żywych odcieniach czerwieni. Park rozciąga się na 76.679 akrach na płaskowyżu Kolorado, a rzeka Kolorado graniczy z nim na południowy wschód.

16. Park Narodowy Joshua Tree, USA

Tam, gdzie spotykają się dwa odrębne pustynne ekosystemy Południowej Kalifornii , wysokie i niskie pustynie w Mojave i Kolorado, tworzą świat całkowicie swój. Chroniony, jako Park Narodowy Joshua Tree , ten wyjątkowy świat obejmuje rośliny i zwierzęta, których życie kształtują częste susze, silne wiatry i rzadkie ulewne deszcze.

17. Apenzell, Szwajcaria

Apenzell jest najbardziej tradycyjnym ze wszystkich szwajcarskich regionów, wiejskim światem, w którym czas się zatrzymał; gdzie kultywowana jest kultura i tradycja, a urokliwy krajobraz toczących się zielonych wzgórz pełnych pulchnych krów jest strzeżony przez 800- metrową górę Säntis.

18. Błękitna Laguna, Islandia

Błękitna Laguna to rzadkie geotermalne spa, położone między Reykjavíkiem a międzynarodowym lotniskiem Keflavik, w samym sercu pola lawy na półwyspie Reykjanes. Nawet w przypadku Islandii, która słynie z dziwnych i ciekawych krajobrazów, Błękitna Laguna z jej mlecznobiałymi spokojnymi wodami jest dziwnym widokiem. Zalew jest sztuczny i zasilany wodą z pobliskiej elektrowni geotermalnej Svartsengi.

19. Bora Bora, Polinezja Francuska

Daleko, daleko na rozległym południowym Pacyfiku, leży jak marzenie wyspa z uśpionym wulkanem w sercu, pokryta gęstą dżunglą, otoczona szmaragdowym naszyjnikiem małych wysp z frędzlami z piasku, które tworzą turkusową lagunę kryjącą bogate rafy koralowe i tysiące kolorowych ryb. Widząc to magiczne miejsce, kiedy leci się w małym samolocie z pobliskiego Tahiti, uświadamiasz sobie, że docierasz do jednej z najpiękniejszych wysp na świecie, gdzie luksusowe kurorty konkurują z bogatą przyrodą, aby spełnić każde Twoje życzenie.

20. Park Narodowy Fiordland, Nowa Zelandia

Według legend Maorysów, 14 fiordów tworzących Park Narodowy Fiordland zostało stworzonych przez giganta kamieniarza o imieniu Tu Te Rakiwhanoa, który swoimi ogromnymi skałami wycinał głębokie doliny (co jest całkiem dobrym wytłumaczeniem dla istnienia jednego z najbardziej spektakularnych zakątków świata, zajmującego ponad 1,2 miliona hektarów na południowo-zachodnim krańcu Nowej Zelandii).

21. Geiranger Fjord, Norwegia

W krainie setek wspaniałych fiordów Geiranger jest uważany za najpiękniejszy w Norwegii: fiord ma około 15 km długości i 1,5 km szerokości w najszerszym miejscu. Sporadyczne, opuszczone gospodarstwa górskie świadczą o nieustających wysiłkach ludzkości zmierzających do podboju przyrody i zdobycia przyczółka. Najpopularniejszym sposobem zwiedzania fiordu jest podróż promem, ale spływ kajakowy jest równie emocjonujący.

22. Wodospady Wiktorii, Zambia / Zimbabwe

Wodospady Wiktorii , trafnie nazwane przez mieszkańców Mosi-oa-Tunya – Dym, który grzmi – są zapierającym dech w piersiach spektaklem o nieporównywalnym pięknie i majestacie. Największa kurtyna wodna na świecie, ogromny wodospad na rzece Zambezi, na granicy Zambii i Zimbabwe, słychać z odległości 40 kilometrów, gdy wody spokojnej rzeki Zambezi opadają na brzeg szerokiego bazaltowego klifu w wąwóz 100 metrów poniżej.

23. Sossusvlei, Namibia

Sossusvlei, położony w namibijskim parku narodowym Namib-Naukluft, w południowej części rozległej pustyni Namib, jest solno-glinianym naczyniem otoczonym ogromnymi czerwonymi wydmami. Sossusvlei, luźno tłumaczonego jako „ślepy zaułek” (około 60 km od wybrzeża Oceanu Atlantyckiego). Jest dokładnie tam, gdzie wydmy powstrzymują dalsze spływanie wody rzeki Csauchab.

24. Salar de Uyuni, Boliwia

Salar de Uyuni – solnisko, pozostałość po wyschniętym słonym jeziorze w południowo-zachodniej Boliwii, na obszarze płaskowyżu Altiplano w Andach. Jest położone na wysokości 3653 m n.p.m. i zajmuje powierzchnię 10 582 km², co czyni je największym solniskiem świata. Najlepszym miejscem do obserwowania tego surrealistycznego krajobrazu jest centralna wyspa Incahuasi.

25. Krabi, Tajlandia

Krabi to tętniąca życiem miejscowość wypoczynkowa na wybrzeżu Andamanu w południowej Tajlandii. Ta bardzo stara osada, obecnie przejęta przez turystykę, została ukształtowana przez wapienne krasy wystające z gęstego lasu namorzynowego i otoczone rozległymi piaszczystymi plażami. Jednym z najbardziej popularnych miejsc w mieście jest Świątynia Jaskini Tygrysa, świątynia buddyjska wzniesiona na wzgórzu, do którego można dotrzeć po wielu schodach.

Nie świruj 🙂 Skomentuj lub podziel się wiedzą z innymi. To dla nas ważne!
Podziel się ze swoimi znajomymi!