Jak nie zachorować na raka? 10 praktycznych porad na podstawie badań

Pytanie zawarte w tytule niniejszego artykułu zostało postawione nieco prowokacyjnie. Należy pamiętać, że nie ma metod, które w zupełności uchroniłyby nas przed nowotworem złośliwym. Na podstawie badań prowadzonych przez ośrodki naukowe na całym świecie udało się jednak stworzyć serię wskazówek, których zastosowanie może znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Oto 10 porad, które nie tylko mogą uchronić nas przed chorobą, ale wpłyną również niezwykle pozytywnie na nasze codzienne życie:

1. Unikaj tytoniu we wszystkich jego postaciach, w tym narażenia na bierne palenie. Nie musisz być międzynarodowym naukowcem, aby zrozumieć, w jaki sposób możesz chronić siebie i swoją rodzinę przed szkodliwym dymem.

Palacze częściej zapadają na raka płuca

2. Jedz prawidłowo. Ogranicz spożycie tłuszczów nasyconych i czerwonego mięsa, co może zwiększać ryzyko raka jelita grubego i bardziej agresywnej postaci raka prostaty. Zwiększ spożycie owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych.

W diecie Polaków bardzo często brakuje wystarczającej ilości warzyw

3. Ćwicz regularnie. Aktywność fizyczna jest powiązana ze zmniejszonym ryzykiem raka jelita grubego. Wydaje się również, że ćwiczenia zmniejszają ryzyko raka piersi u kobiet i być może raka narządu rodnego. Ćwiczenia pomogą ci ochronić cię, nawet jeśli nie schudniesz.

Regularne ćwiczenia poprawią również twoje samopoczucie

4. Pozostań szczupły. Otyłość zwiększa ryzyko wielu form raka. Możesz liczyć kalorie lub po prostu zwiększyć swoją aktywność fizyczną, aby stracić masę.

Warto podjąć to trudne wyzwanie, ponieważ stawka jest bardzo wysoka

5. Jeśli zdecydujesz się pić, ogranicz się do średnio jednego drinka dziennie. Nadmiar alkoholu zwiększa ryzyko raka jamy ustnej, krtani, przełyku, wątroby i jelita grubego; zwiększa także ryzyko raka piersi u kobiet. Palenie dodatkowo zwiększa ryzyko wielu nowotworów złośliwych wywoływanych przez sam alkohol.

Pij z umiarem, zachowasz wątrobę w dobrej kondycji

6. Unikaj niepotrzebnego narażenia na promieniowanie. Badania w zakresie obrazowania medycznego RTG i TK wykonuj tylko wtedy, gdy są naprawdę niezbędne. Chroń się przed promieniowaniem ultrafioletowym w świetle słonecznym, które zwiększa ryzyko czerniaków i innych nowotworów skóry. Ale nie martw się promieniowaniem elektromagnetycznym z linii wysokiego napięcia lub promieniowaniem o częstotliwości radiowej z mikrofal i telefonów komórkowych. Nie powodują raka.

Uważaj na szkodliwe promieniowanie

7. Unikaj narażenia na toksyny przemysłowe i środowiskowe, takie jak włókna azbestowe, benzen, aromatyczne aminy i polichlorowane bifenyle (PCB).

W terenie Polski wciąż znajdują się setki ton azbestu

8. Unikaj infekcji, które przyczyniają się do raka, w tym wirusów zapalenia wątroby, HIV i wirusa brodawczaka ludzkiego. Wiele z nich jest przenoszonych drogą płciową lub przez zanieczyszczone igły.

Zabezpiecz się przed zakażeniem wirusowym

9. Spraw, aby sen w ciągu doby był priorytetem. Trzeba przyznać, że dowody łączące sen z rakiem nie są mocne, ale słaby i niewystarczający wypoczynek wiążą się z przyrostem masy ciała, która jest czynnikiem ryzyka raka.

Ludzki organizm, zwłaszcza mózg, bardzo potrzebuje snu

10. Zadbaj o wystarczającą ilość witaminy D. Wielu ekspertów zaleca obecnie od 800 do 1000 IU dziennie, co jest prawie niemożliwe do osiągnięcia bez przyjmowania suplementu. Niektóre badania sugerują, że witamina D może pomóc zmniejszyć ryzyko raka prostaty, raka okrężnicy i innych nowotworów złośliwych.

Słońce pomaga naszemu organizmowi w wytwarzaniu witaminy D

Udostępnij, aby pomóc innym!

Nie świruj 🙂 Skomentuj lub podziel się wiedzą z innymi. To dla nas ważne!
Podziel się ze swoimi znajomymi!