NASA: Odnaleźliśmy „drugą Ziemię”. To odkrycie przynosi przełom!

Zaledwie kilka dni temu NASA poinformowała o odkryciu planety, na której panują warunki zbliżone do ziemskich. Poszukiwania takiego ciała niebieskiego trwały już od dawna i niekiedy informacje pojawiające się w przestrzeni medialnej na wyrost oceniały odkrycia astrofizyków. W tym wypadku jest inaczej – naukowcy z NASA obserwowali przestrzeń kosmiczną za pomocą teleskopu TESS, który został zbudowany, aby lokalizować egzoplanety, czyli takie ciała niebieskie, na których panują warunki do życia.

Umowna nazwa odkrytego obiektu to GJ 357d. Znajduje się on w odległości „zaledwie” 31 lat świetlnych od naszej Ziemi. Najistotniejszym zdaje się być fakt, iż na planecie panują bardzo dobre warunki atmosferyczne – to z kolei sugeruje występowanie wody.

GJ 357d leży w gwiazdozbiorze Hydry. Krąży wokół czerwonego karła typu M, czyli gwiazdy mniej więcej trzy razy mniejszej od Słońca. Na jej powierzchnię dociera mniej więcej tyle energii, ile Mars dostaje od Słońca. „Nowa Ziemia” jest dwa lub trzy razy większa od naszej planety, a jej masa może być nawet sześć razy większa. Przez to może być na niej obecna gęsta atmosfera, dzięki której jest cieplej.

Czerwoną ramką zaznaczyliśmy gwiazdozbiór Hydry

Ciekawostka: Przeliczając odległość ciała niebieskiego GJ 357d od Ziemi, przebycie tego dystansu wyniosłoby 304 biliony kilometrów. Przebycie takiej drogi zajęłoby kosmonautom wiele milionów lat (przy obecnym rozwoju technologii).

Nie świruj 🙂 Skomentuj lub podziel się wiedzą z innymi. To dla nas ważne!
Podziel się ze swoimi znajomymi!