15 naukowych faktów, o których nie mieliście pojęcia

1. Niemowlęta mają około 100 kości więcej niż dorośli

Niemowlęta mają przy urodzeniu około 300 kości, a wiele z nich to chrząstki. Ta dodatkowa elastyczność pomaga im przejść przez kanał rodny, a także umożliwia szybki wzrost. Z wiekiem wiele kości zrasta się i pozostaje nam 206 kości, które stanowią przeciętny szkielet dorosłego człowieka.

2. Latem Wieża Eiffla jest o 15 cm wyższa

Gdy substancja jest podgrzewana, jej cząstki poruszają się bardziej i zajmuje większą objętość – jest to znane jako rozszerzalność cieplna. I odwrotnie, spadek temperatury powoduje, że ponownie się kurczy. Na przykład poziom rtęci w termometrze rośnie i spada, gdy objętość rtęci zmienia się wraz z temperaturą otoczenia. Ten efekt jest najbardziej widoczny w przypadku gazów, ale występuje również w cieczach i ciałach stałych, takich jak żelazo. Z tego powodu duże konstrukcje, takie jak mosty, są budowane z dylatacjami, które umożliwiają im swobodę rozszerzania się i kurczenia bez powodowania uszkodzeń.

3. 20% tlenu na Ziemi jest wytwarzane przez lasy deszczowe Amazonii

Nasza atmosfera składa się z około 78 procent azotu i 21 procent tlenu, a różne inne gazy występują w niewielkich ilościach. Ogromna większość żywych organizmów na Ziemi potrzebuje tlenu, aby przetrwać – przekształcają go w dwutlenek węgla podczas oddychania. Na szczęście rośliny nieustannie uzupełniają poziomy tlenu na naszej planecie poprzez fotosyntezę. Podczas tego procesu dwutlenek węgla i woda przekształcane są w energię, uwalniając tlen jako produkt uboczny. Las deszczowy Amazonii, obejmujący 5,5 miliona kilometrów kwadratowych (2,1 miliona mil kwadratowych), wytwarza znaczną część tlenu Ziemi, pochłaniając jednocześnie duże ilości dwutlenku węgla.

4. Niektóre metale są tak reaktywne, że wybuchają w kontakcie z wodą

Istnieją pewne metale – w tym potas, sód, lit, rubid i cez – które są tak reaktywne, że utleniają się (lub niszczą) natychmiast po wystawieniu na działanie powietrza. Mogą nawet wywoływać eksplozje po upuszczeniu do wody! Wszystkie pierwiastki starają się być chemicznie stabilne – innymi słowy, mieć pełną zewnętrzną powłokę elektronową. Aby to osiągnąć, metale mają tendencję do zrzucania elektronów. Metale alkaliczne mają tylko jeden elektron na swojej zewnętrznej powłoce, co sprawia, że ​​bardzo chętnie przekazują tego niechcianego pasażera innemu pierwiastkowi poprzez wiązanie. W rezultacie tak łatwo tworzą związki z innymi pierwiastkami, że nie istnieją niezależnie w naturze.

5. Łyżeczka gwiazdy neutronowej waży 6 miliardów ton

Gwiazda neutronowa to pozostałości masywnej gwiazdy, której zabrakło paliwa. Umierająca gwiazda wybucha w supernowej, a jej rdzeń zapada się pod wpływem grawitacji, tworząc supergęstą gwiazdę neutronową. Astronomowie mierzą zadziwiająco duże masy gwiazd lub galaktyk w masach słonecznych, przy czym jedna masa Słońca jest równa masie Słońca (to znaczy 2 x 1030 kilogramów / 4,4 x 1030 funtów). Typowe gwiazdy neutronowe mają masę do trzech mas Słońca, które są wtłoczone w kulę o promieniu około dziesięciu kilometrów (6,2 mil) – w wyniku czego powstaje najgęstsza materia w znanym nam wszechświecie.

6. Hawaje co roku przesuwają się 7,5 cm bliżej Alaski

Skorupa ziemska jest podzielona na gigantyczne kawałki zwane płytami tektonicznicznymi. Płyty te są w ciągłym ruchu, napędzane przez prądy w górnym płaszczu Ziemi. Gorąca, mniej gęsta skała unosi się przed ochłodzeniem i zatonięciem, powodując powstawanie kołowych prądów konwekcyjnych, które działają jak gigantyczne przenośniki taśmowe, powoli przesuwając płyty tektoniczne nad nimi. Hawaje znajdują się pośrodku Pacyfiku, który powoli dryfuje z północnego zachodu w kierunku północnoamerykańskiego talerza, z powrotem na Alaskę. Tempo płytek jest porównywalne do prędkości, z jaką rosną nasze paznokcie.

7. Kreda składa się z trylionów mikroskopijnych skamielin planktonu

Małe jednokomórkowe glony zwane kokolitolitami żyją w oceanach Ziemi od 200 milionów lat. W przeciwieństwie do innych roślin morskich otaczają się drobnymi płytkami kalcytu (kokkolitów). Niecałe 100 milionów lat temu warunki były odpowiednie do gromadzenia się kokkolitoforów w grubej warstwie pokrywającej dna oceanów w białym odcieku. W miarę narastania osadów na górze ciśnienie ściskało kokolity, tworząc skałę, osady kredowe, takie jak białe skały Dover. Kokkolitofory to tylko jeden z wielu prehistorycznych gatunków, który został unieśmiertelniony w formie skamielin. Skąd wiemy, ile mają lat? Z czasem skały tworzą się w poziomych warstwach, pozostawiając starsze warstwy na dole i młodsze skały u góry. Badając rodzaj skały, w której znaleziono skamielinę, paleontolodzy mogą z grubsza odgadnąć jej wiek. Pomocna jest tu przede wszystkim metoda dotycząca prędkości rozpadu pierwiastków promieniotwórczych (C-14).

8. Za 2,3 miliarda lat będzie za gorąco, aby istniało życie na Ziemi

W ciągu najbliższych setek milionów lat Słońce będzie coraz jaśniejsze i gorętsze. Za nieco ponad 2 miliardy lat temperatury będą wystarczająco wysokie, aby odparowały nasze oceany. Nasza planeta stanie się ogromną pustynią podobną do Marsa. Rozwijając się w czerwonego giganta w ciągu następnych kilku miliardów lat, Słońce w końcu całkowicie pochłonie Ziemię, co będzie oznaczać ostateczny koniec naszej planety.

9. Niedźwiedzie polarne są prawie niewykrywalne przez kamery na podczerwień

Kamery termiczne wykrywają ciepło utracone przez obiekt jako podczerwień, ale niedźwiedzie polarne są ekspertami w oszczędzaniu ciepła. Niedźwiedzie utrzymują ciepło dzięki grubej warstwie tłuszczu. Dodajmy do tego gęsty futerkowy płaszcz, który wytrzyma najchłodniejszy arktyczny dzień i mamy skuteczną barierę uniemożliwiającą wychładzanie.

10. Podróż światła ze Słońca na Ziemię zajmuje 8 minut i 19 sekund

W kosmosie światło przemieszcza się z prędkością 300 000 kilometrów (186 000 mil) na sekundę. Nawet przy tak zawrotnej prędkości pokonanie 150 milionów kilometrów (93 milionów mil) między nami a Słońcem zajmuje sporo czasu. A osiem minut to wciąż bardzo niewiele w porównaniu z pięcioma i pół godzinami, jakie potrzeba, aby światło Słońca dotarło do Plutona.

11. Jeśli zabrałbyś całą pustą przestrzeń w naszych atomach, rasa ludzka mogłaby zmieścić się w objętości kostki cukru

Atomy, które tworzą świat wokół nas, wydają się solidne, ale w rzeczywistości mają ponad 99,99999% pustej przestrzeni. Atom składa się z małego, gęstego jądra otoczonego chmurą elektronów, rozmieszczonego na proporcjonalnie dużym obszarze. Wynika to z faktu, że elektrony, podobnie jak cząstki, działają jak fale. Elektrony mogą istnieć tylko wtedy, gdy grzbiety i doliny tych fal sumują się poprawnie. 

12. Kwas żołądkowy jest wystarczająco silny, aby rozpuścić stal nierdzewną

Twój żołądek trawi pokarm dzięki wysoce korozyjnemu kwasowi chlorowodorowemu o pH od 2 do 3. Kwas ten atakuje również błonę śluzową żołądka, która chroni się przez wydzielanie alkalicznego roztworu wodorowęglanu. Podszewka błony musi być ciągle wymieniana – odnawia się całkowicie co cztery dni.

13. Ziemia jest gigantycznym magnesem

Wewnętrzny rdzeń Ziemi to kula z litego żelaza otoczona ciekłym żelazem. Zmiany temperatury i gęstości wytwarzają prądy w tym żelazie. Prądy te, połączone ze spinem Ziemi, tworzą pole magnetyczne. Chcesz doświadczyć tego na własnej skórze? Weź do ręki kompas!

14. Wenus jest jedyną planetą, która obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara

Nasz Układ Słoneczny zaczął się jako wirująca chmura pyłu i gazu, która ostatecznie zapadła się w wirujący dysk ze Słońcem w centrum. Z powodu tego wspólnego pochodzenia wszystkie planety poruszają się wokół Słońca w tym samym kierunku i mniej więcej w tej samej płaszczyźnie. Wszystkie obracają się również w tym samym kierunku (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, jeśli obserwuje się je z góry) – z wyjątkiem Urana i Wenus. Uran obraca się na boku, podczas gdy Wenus wyzywająco obraca się w całkowicie przeciwnym kierunku. Najbardziej prawdopodobną przyczyną tych dziwacznych planet są gigantyczne asteroidy, które przewróciły je w odległej przeszłości.

15. Pchła może przyspieszyć szybciej niż prom kosmiczny

Skacząca pchła osiąga zawrotne wysokości około ośmiu centymetrów (trzech cali) w ciągu milisekundy. Przyspieszenie to zmiana prędkości obiektu w czasie, często mierzona w g, z jednym g równym przyspieszeniu powodowanemu przez grawitację na Ziemi (9,8 metra / 32,2 stopy na sekundę kwadratową). Pchły doświadczają 100 g, podczas gdy prom kosmiczny osiągnął szczyt około 5 g. Sekretem pcheł jest rozciągliwe białko podobne do gumy, które pozwala gromadzić i uwalniać energię jak sprężyna.

Nie świruj 🙂 Skomentuj lub podziel się wiedzą z innymi. To dla nas ważne!
Podziel się ze swoimi znajomymi!